info@naradionline.cz | Doprava
Přihlášení
EUR
menu

> Jaký vybrat pilový kotouč?

Jaký vybrat pilový kotouč?

Jaký vybrat pilový kotouč?
Jaký zvolit pilový kotouč pro okružní pilu?
Jaký počet zubů na jemné a hrubé řezy?
Jaký tvar zubu pilového kotouče?
 

Volba a zjištění průměru pilového kotouče

Průměr pilového kotouče vybírejte vždy podle doporučení výrobce vaší pily. Průměry pilových kotoučů jsou zpravidla zakódovány do typového označení samotné pily.

U menších okružních a ponorných pil se často číselná hodnota v označení shoduje s průměrem pilového kotouče udávané v mimiletrech, takže se můžeme rychleji orientovat při volbě správného průměru. Pro příklad: okružní pily Bosch GKS 160 a GKS 190 nebo Narex, který u svého označení okružní pily EPK 16 vynechal nulu z průměru kotouče 160mm.  Ovšem někdy je v číselném značení pily zakomponována hloubka prořezu danné pily. V tomto případě musíme hledat na typovém štítku nebo jednduše pilový kotuč změřit. Ukázkovým příkladem jsou ponorné pily Festool s označením TS 55 / TS 75, okružní pila Mafell MKS 165 nebo Bosch GKT 55, kde číselná hodnota určuje hloubkou prřezu danné pily.

U větších stacionárních pil jako jsou stolní a pokosové  pily se také také často uvádí v názvu pily průměr pilového kotouče, ale tentokrát převažuje hodnota udávaná v palcových rozměrech. Například stolní pila Bosch GTS 10 XC, kde číslice 10 značí průměr pilového kotouče 10" palců což je průměr 254mm. A hned víme, že do této pily můžeme nasadit kotouš s průměrem 254 nebo 250mm.

Nedoporučujeme vkládat do pily kotouč, byť jen o několik milimetrů větší než doporučuje výrobce, abychom získali nepatrné zvýšení prořezu. Může dojít k nevratnému poškození vnitřních součásti a hlavně k nebezpečným úrazům. Ani použití menších průměrů pil není doporučeno, protože nemohou správně fungovat bezpečnostní prvky pil.

Nejčastěji používané průměry pilových kotoučů

Průměr pilového kotouče Vhodný pro typ značku a pily
Pilový kotouč 85mm AKU okružní pila Bosch GKT 12
Pilový kotouč 140mm Bosch GKT 18-52
Pilový kotouč 160mm Narex EPK 16, Bosch GKS 160, Festool TS 55
Pilový kotouč 165mm Mafell MT 55, Bosch GKT 55
Pilový kotouč 190mm Protool CSP 68, Bosch GKS 190
Pilový kotouč 210mm Festool TS 75
Pilový kotouč 216mm Bosch GCM 8, GCM800, DeWalt DWS777, DWS 773
Pilový kotouč 250mm Bosch GCM10, DeWalt DW717, DW 743, DWE7492, Mafell Erika 85
Pilový kotouč 254mm Bosch GCM10, DeWalt DW717, DW 743, DWE7492, Mafell Erika 8
Pilový kotouč 300mm Bosch GCM12, GTM12, DeWalt DWS780
Pilový kotouč 305mm Bosch GCM12, GTM12, DeWalt DWS780

 

Počet zubů pilového kotouče

 

Platí zde jednoduché a logické pravidlo. Čím více zubů na pilovém kotouči tím čistější řez, ale také menší rychlost řezu. Menší počet zubů nabízí vyšší rychlost řezu, ale menší kvalitu řezu - hrubý řez. Volba počtu zubů pilového kotouče závisí i druhu řezaného materiálu. Uveďme si několik příkladů:

podelné řezání masivního dřeva - vyžaduje menší počet zubů pro dobrý odvod pilin
příčné řezání masivního dřeva - vyžaduje vyšší počet zubů
řezání deskových materiálů DTD a lamino - vysoký počet zubů pro čistý řez bez otřepů
 

 

Tvar zubu pilového kotouče

Střídavý tvar zubů - pro rychlý a přesný řez dřevěných materiálů
Dutinkový tvar zubů - pro přesný a čistý řez DTD a laminovaných desek
Trapézový tvar zubů - pro řezání neželezných kovů, plastů a kompzitních materiálů
Více informací včetně obrázků s vyznačenou geometrií najdete v samostatném článku: Tvary zubů pilových kotoučů

 
Sklon zubu pilového kotuče

Pozitivní sklon - pro řezání masivního dřeva
Negativní sklon - pro neželezné kovy a laminované desky
 

Výběr tloušťky pilového kotouče

Síla těla pilového kotouče má vliv na rychlost řezu a samozřejmě prořez řezaného materiál. Obecně platí, že čím tenčí kotouč, tím kvalitnější a rychlejší řez. Zápornou stránkou je, že tenký kotouč má větší tendenci k vibracím, vlnění a prohřívání. V současné době se používají pilové kotouče v rozsahu tloušťky 1,5 až 3,5mm. Nejtenčí kotouče se nejčastějí nasazují do pokosových pil pro čisté a rychlé řezání lišt a tenkých profilů. Tenké kotouče našly velké uplatnění u akumulátorových pil, kdy tenčí kotouč snižuje spotřebu energie akumulátoru a prodlužuje životnost.

 
Materiál zubů pilového kotouče

V současné době jsou již všechny pilové kotouče vybaveny plátky ze slinutého karbidu (SK plátky), které nabízí vysokou kvalitu řezu a dlouho životnost naostřeného břitu. Díky přijatelné ceně se pily s SK plátky prosazují i do domácností, kdy domácí cirkulárku není problém osadit kotoučem s karbidovými plátky. Pouze okrajově a pro speciální aplikace se ještě používají pilové kotouče vyrobené z rychlořezné nástrojové oceli HSS.

 
Související články

Navštivte nás v naší prodejně

Provozujeme specializovaný maloobchodní a velkoobchodní prodej profesionálního nářadí a nástrojů předních světových výrobců a značek v oboru elektrického ručního nářadí, ručního nářadí, příslušenství a nástrojů. Dále u nás najdete techniku pro průmysl, stavebnictví, zahradu a úklid.

Testovací centrum - vyzkoušejte si pořádné nářadí

Provozujme vlastní testovací centrum strojů FESTOOL, FEIN, BOSCH, MAFELL a DREMEL. Zde si můžete vyzkoušet většinu strojů přímo při práci. Pokud nemáte čas na návštěvu testcentra, můžete si objednat návštěvu předváděcího vozu se specializovaným technikem přímo u Vás.

Copyright © 2003-2023