info@naradionline.cz | Doprava
Přihlášení
EUR
menu

> Poradna > Jaký vybrat pilový kotouč?

Jaký vybrat pilový kotouč?

Volba a zjištění průměru pilového kotouče

Průměr pilového kotouče vybírejte vždy podle doporučení výrobce vaší pily. Průměry pilových kotoučů jsou zpravidla zakódovány do typového označení samotné pily. U menších ručních okružních a ponorných pil se často číselná hodnota v označení shoduje s průměrem pilového kotouče udávané v mimiletrech, takže se můžeme rychleji orientovat při volbě správného průměru. Pro příklad: okružní pily Bosch GKS 160 nebo Bosch GKS 190 ve svém označení nesou hodnotu průměru pilového kotouče.  Okružní pila Narex u svého označení EPK 16 vynechala nulu z průměru kotouče 160mm

Pokud není v označení pily zakomponován průměr pilového kotouče, tak je tam určitě hodnota hloubky prořezu danné pily. V tomto případě musíme hledat na typovém štítku nebo jednduše pilový kotuč změřit. Ukázkovým příkladem jsou ponorné pily Festool s označením TS 55 / TS 75 nebo Bosch GKT 55, kde číselná hodnota určuje maximální hloubkou prřezu danné pily, tedy 55mm respektive 75mm.

U větších stacionárních pil jako jsou stolové pily a pokosové pily se často uvádí v názvu pily průměr pilového kotouče, ale hodnota je udávaná v palcových rozměrech. Například stolní pila Bosch GTS 10 XC, kde číslice 10 značí průměr pilového kotouče 10" palců což je průměr 254mm. A hned víme, že do této pily můžeme nasadit kotouč s průměrem 254 nebo 250mm.

Nedoporučujeme vkládat do pily kotouč, byť jen o několik milimetrů větší než doporučuje výrobce, abychom získali nepatrné zvýšení prořezu. Může dojít k nevratnému poškození vnitřních součásti a hlavně k nebezpečným úrazům. Ani použití menších průměrů pil není doporučeno, protože nemohou správně fungovat bezpečnostní prvky pil.

Nejčastěji používané průměry pilových kotoučů

Průměr pilového kotouče Vhodný pro typ značku a pily
Pilový kotouč 85mm AKU okružní pila Bosch GKS 12
Pilový kootuč 120mm AKU kapovací pila Mafell KSS 40
Pilový kotouč 140mm Bosch GKT 18-52
Pilový kotouč 160mm Bosch GKS 160, Festool TS 55
Pilový kotouč 162mm Mafell MT 55
Pilový kotouč 165mm Bosch GKT 55
Pilový kootuč 185mm Narex EPK 18, Mafell KSS 60, Mafell K 65
Pilový kotouč 190mm Bosch GKS 190, Mafell Erika 60, GKS 18V-68
Pilový kotouč 210mm Festool TS 75, DeWalt DWE 7485
Pilový kotouč 216mm Bosch GCM 8, DeWalt DWS777, Kapex KS60
Pilový kotouč 250mm Bosch GCM 10, DeWalt DW 743, DWE7492, Mafell Erika 85
Pilový kotouč 254mm Bosch GCM 350-254, Bosch 10 XC
Pilový kotouč 260mm Festool Kapex KS 120
Pilový kotouč 305mm Bosch GCM12, GTM12, DeWalt DWS780

 

Počet zubů pilového kotouče

Platí zde jednoduché a logické pravidlo. Čím více zubů na pilovém kotouči tím čistější řez, ale také menší rychlost řezu. Menší počet zubů nabízí vyšší rychlost řezu, ale menší kvalitu řezu - hrubý řez. Volba počtu zubů pilového kotouče závisí i druhu řezaného materiálu. Uveďme si několik příkladů:

  • podelné řezání masivního dřeva - vyžaduje menší počet zubů pro dobrý odvod pilin
  • příčné řezání masivního dřeva - vyžaduje vyšší počet zubů
  • řezání deskových materiálů DTD a lamino - vysoký počet zubů pro čistý řez bez otřepů

Tvar zubu pilového kotouče

Střídavý tvar zubu

Nejpoužívanější tvar zubu u pilových kotoučů pro řezání převážně dřeva a dřevěných materiálů. Střídavý zub nabízí rychlý a přesný řez, kde čistota a rychlost řezu je ovlivněna počtem zubů na pilovém kotouči. Čím je větší počet zubů na pilovém kotouči, tím je kvalita řezu lepší a řez je čistý, ale doba řezu je delší. Naopak kotouče s malým počtem zubů umožňují mnohem rychlejší řez, ovšem na úkor kvality řezu. Větší rychlost řezu je umožněna většími mezerami mezi řeznými zuby a tudíž rychlejším odvodem pilin. 

Dutinkový tvar zubu

Tvar zubu pro opravdové “fajnškekry”, který nabízí velmi přesný a čistý řez. Používá se hlavně při řezání deskových materiálu na bázi dřeva.
Výhodou dutinkového tvaru zubu je menší tření, kde dutinky pomáhají snižovat tření mezi zubem a řezaným materiálem. Další výhodou je snadnější odvádění pilin. Menší kontaktní plocha mezi pilou a materiálem přináší větší stabilitu pilového kotouče během řezání, což přináší nižší vibrace a zvyšuje kvalitu řezu.
Nevýhodou dutinkového tvaru zubu je jeho vyšší pořizovací cena a také vyšší náklady na ostření. Také ho nemůžeme používat za tvar univerzální, protože použití na nevhodné materiály může vést k rychlému zničení.

Trapézový tvar zubů

Nejvíce univerzální tvar, který zvládne nejširší spektrum materiálů. S trapézovým zubem můžeme řezat dřevo, neželezné kovy, plasty, kompozitní materiály a dokonce i kovy.
Trapézové zuby vynikají stabilitou při řezání, což je výhodné pro práci s tvrdšími nebo nestabilními materiály.  Tvar trapézového zubu poskytuje vyšší odolnost v porovnání s jinými tvary zubů, což je výhodné při práci s agresivními materiály nebo při dlouhodobém používání.
Nevýhodou trapézového tvaru zubu je menší rychlost řezání: V některých případech může být rychlost řezání s trapézovými zuby nižší ve srovnání s jinými tvary zubů, což může prodloužit čas potřebný k dokončení práce. Trapézové zuby mohou být náchylnější k vibracím při vysokých rychlostech řezání, což může ovlivnit kvalitu řezu a pohodlí při práci.

 
Sklon zubu pilového kotuče

Pozitivní sklon zubu umožňuje agresivnější a rychlejší řezání materiálu, což je výhodné pro rychlost řezání.  Pozitivní sklon zubu redukuje odstředivou sílu, což může vést k menšímu trhání materiálu a zlepšuje stabilitu pilového kotouče během řezání.
Tento typ sklonu zubu je nejvhodnější pro většinu dřevěných materiálů, jako je masivné dřevo a všechny deskové materiály na bázi dřeva. 


Negativní sklon zubu poskytuje hladší a čistší řez, což je vhodné pro práci s tvrdšími materiály, jako jsou neželezné kovy, plasty, kompozity  nebo tvrdé dřevo. Negativní sklon může snížuje riziko vzniku otřepů, úlomků nebo trhlin při práci s křehkými materiály.
Velmi často se používá v pokosových pilách.

 

Výběr tloušťky pilového kotouče

Síla těla pilového kotouče má vliv na rychlost řezu a samozřejmě prořez řezaného materiál. Obecně platí, že čím tenčí kotouč, tím kvalitnější a rychlejší řez. Zápornou stránkou je, že tenký kotouč má větší tendenci k vibracím, vlnění a prohřívání. V současné době se používají pilové kotouče v rozsahu tloušťky 1,5 až 3,5mm. Nejtenčí kotouče se nejčastějí nasazují do pokosových pil pro čisté a rychlé řezání lišt a tenkých profilů. Tenké kotouče našly velké uplatnění u akumulátorových pil, kdy tenčí kotouč snižuje spotřebu energie akumulátoru a prodlužuje životnost.

 
Materiál zubů pilového kotouče

V současné době jsou již všechny pilové kotouče vybaveny plátky ze slinutého karbidu (SK plátky), které nabízí vysokou kvalitu řezu a dlouho životnost naostřeného břitu. Díky přijatelné ceně se pily s SK plátky prosazují i do domácností, kdy domácí cirkulárku není problém osadit kotoučem s karbidovými plátky. Pouze okrajově a pro speciální aplikace se ještě používají pilové kotouče vyrobené z rychlořezné nástrojové oceli HSS.

 
Související články

Navštivte nás v naší prodejně

Provozujeme specializovaný maloobchodní a velkoobchodní prodej profesionálního nářadí a nástrojů předních světových výrobců a značek v oboru elektrického ručního nářadí, ručního nářadí, příslušenství a nástrojů. Dále u nás najdete techniku pro průmysl, stavebnictví, zahradu a úklid.

Testovací centrum - vyzkoušejte si pořádné nářadí

Provozujme vlastní testovací centrum strojů FESTOOL, FEIN, BOSCH, MAFELL a DREMEL. Zde si můžete vyzkoušet většinu strojů přímo při práci. Pokud nemáte čas na návštěvu testcentra, můžete si objednat návštěvu předváděcího vozu se specializovaným technikem přímo u Vás.

Copyright © 2024