info@naradionline.cz | Doprava
Přihlášení
EUR

> Poradna > Radíme s výběrem > Jak vybrat průmyslový vysavač ?

Jak vybrat průmyslový vysavač ?

Současný trh nabízí velké množství průmyslových vysavačů pro suché i mokré vysávání. Na co se však zaměřit, jak se rychle zorientovat v široké nabídce a díky tomu vybrat ten pravý, který splní vaše očekávání?

1. Třída prašnosti

Záleží, jaký typ prachu na pracovišti vzniká a jak je nebezpečný pro vaše zdraví. Měli byste mít právě takový vysavač, který dokáže přímo tento konkrétní typ prachu odstranit. Úrovně rizika jsou od nejnižšího po nejvyšší značeny písmeny L (nízké riziko), M (střední riziko) a H (vysoké riziko). Například vysavače třídy L jsou určeny pro likvidaci běžného stavebního prachu s nízkým rizikem pro lidské zdraví. Podrobnější informace o třídách prašnosti.

 

2. Na co budete vysavač používat?

Promyslete, na jaký typ úklidu budete vysavač potřebovat. Jiný typ vysavače se vám bude hodit, jste-li lakýrník a jiný zase využijete, pokud podnikáte či pracujete například v kovovýrobě.

Stavební práce: zde rozhodně nešetřete. Dejte přednost bezsáčkovému typu vysavače s automatickým oklepem filtru, velkými koly, bezpečnostní třídou „L“ a objemem odpadní nádoby minimálně 30 litrů. Na stavbě dostane vysavač řádně zabrat a u sáčkového vysavače byste museli několikrát denně vyhazovat plný filtrační sáček a každou chvíli řešit ucpaný filtr.

Podlahářské práce: pro dokonalé vysátí a vyčištění podlahy před pokládkou podlahové krytiny či nanesením lepidla vám bude vyhovovat stejný typ vysavače, který doporučujeme pro stavební práce – tedy průmyslový vysavač s oklepem a třídou „L“. Pokud však pokládáte masivní dřevěné povahy a brousíte jejich povrch, pořiďte vysavač vyšší bezpečnostní třídy, tedy „M“.

Truhlářské práce: v tomto případě se rozhodujte podle toho, jaký typ práce u vás převažuje. Vysavač by měl zvládnout úklid v dílně i na montáži. Optimální variantou je pořízení dvou vysavačů. Nemáte-li však tuto možnost, vyberte bezsáčkový vysavač bezpečnostní třídy „M“, určený pro hrubší odpad (piliny, hobliny) i běžný odpad. I zde se vám vyplatí funkce automatického oklepu filtru.

Pokud je však vaší prací broušení dřeva, zvolte spíše vysavač s filtračním sáčkem. Tím chráníte své zdraví a zároveň si usnadníte práci. Automatický oklep totiž nezvládne dokonale vyčistit kartuši filtru.

Lakýrnické práce: vzhledem ke zdravotní závadnosti laků, odbroušeného materiálu z plniče, tmelů a jiných materiálů, i zde pořiďte vysavač třídy „M“ s využitím filtračních sáčků. Automatický oklep je zde bezvýznamný a neplnil by svůj účel.

Kovovýroba: vzhledem k faktu, že kovový prach je relativně těžký, neudrží se na ploše filtru a spadne do nádoby vysavače. Nepotřebujete tedy automatický oklep a bude vám stačit bezpečnostní třída „L“. Aby však byl vysavač dostatečně účinný a kovovým prachem se nepoškodil, vyberte raději typ s vysokým sacím výkonem, vícemotorový a s kovovou nádobou.

Domácí dílna: jste-li nadšený kutil, jako vysavač do dílny vám postačí menší model třídy „L“. Podle druhu práce pak zvolte, zda si připlatíte za funkci automatického oklepu filtru nebo dáte přednost filtračním sáčkům.

3. Spínaná zásuvka

Spínaná zásuvka je součást některých vysavačů. Její funkce spočívá v tom, že do ní zapojíte elektrické nářadí a po jeho zapnutí se automaticky zapne i vysavač. Během práce tedy rovnou můžete vysávat prach, hobliny, suť a podobně.

4. Jak je to s výkonem vysavače?

Sací výkon a příkon vysavače není to samé. Sací výkon je hodnota vysavače, kterou výrobci téměř neuvádí, neboť není zatím sjednocená norma způsobu jeho měření. Sací výkon lze odvodit z hodnot, které od výrobců naopak dostupné jsou. Zjednodušeně lze říct, že sací výkon je dán součinem podtlaku a průtoku vzduchu.

Příkon je pak hodnota pravděpodobného výkonu vysavače – tedy kolik energie vysavač spotřebuje.

5. Mokré a suché vysávání

Většina průmyslových vysavačů je konstruována tak, aby zvládla suché i mokré vysávání. Pro vysávání mokrých nečistot nebo vody stačí z vysavače pouze vyjmout filtrační sáček (pokud jej používáte) a zkontrolovat stav filtru. V případě papírového filtru je třeba jej vyjmout a nahradit porézní vložkou (molitan, PU textilie…). Tím zabráníte vniknutí kapek vody do turbíny vysavače. Pokud však používáte filtr z PET materiálu, stačí jej po práci pouze vyjmout a nechat vyschnout.

Navštivte nás v naší kamenné prodejně

Provozujeme specializovaný maloobchodní a velkoobchodní prodej profesionálního nářadí a nástrojů předních světových výrobců a značek v oboru elektrického ručního nářadí, ručního nářadí, příslušenství a nástrojů. Dále u nás najdete techniku pro průmysl, stavebnictví, zahradu a úklid.

VÍCE O PRODEJNĚ

Testovací centrum - vyzkoušejte si pořádné nářadí

Provozujme vlastní testovací centrum strojů FESTOOL, FEIN, BOSCH, MAFELL a DREMEL. Zde si můžete vyzkoušet většinu strojů přímo při práci. Pokud nemáte čas na návštěvu testcentra, můžete si objednat návštěvu předváděcího vozu se specializovaným technikem přímo u Vás.

VÍCE O TESTOVACÍM CENTRU

Copyright © 2003-2021